Loading...
Start a new Travel Blog! Blogabond Home Maps People Photos My Stuff

Munich - football & free beer!

Munich, Germany


didn't do very much in Munich itself. i came here actually cos i wanna see the Cinderella castle - or rather the castle that inspired the Disney's Cinderella castle. but of cos Munich is a pretty city. with lostsa nice buildings/architect n all. and of cos, d beer culture here is ENORMOUS! so here's the highlights...

Marienplatz

this is the main square of the city. the Rathaus, old churches n other important buildings surrounds the square. d day we were there, there was a huge football event here. it was the grand finals of d national football championship or something like that. the Munich football team (FC Bayern) won the championship n will be making an appearance at the platz later in d day. oh did i mention before Germans are HUGE football fans!? i really mean like fanatics! so with d national championship winner making an appearance in their home city, of cos d WHOLE of Munich are there to show their support! walkways were being closed for the event, there's fans n media n OB vans all around. so it was really really crowded!

our host Antonio n 2 of his friends met us for dinner. as we were going to get a drink somewhere else, we chance upon Paulaner booths. they were giving out free beers to celebrate FC Bayern winning the national championship. needless to say, there were loads of people there queuing for beers! d most impressive part is, there's no pushing or shoving or any aggressive behaviors at all during the queuing! although there's a number of drunks after like 1-2 hours. but still, no fights or things like that.

o yes, we saw 4 policemen hanging out at d area where d beers were given out. they were doing some kind of formation, a square with their back so they were facing out. they were standing there for a while so i thought i'll take a photo of them. d policeman facing us saw me holding d camera and actually smiled for the photo!! it was hilarious to see these guys looking so serious in their uniform n all, then suddenly smiling for d photo!

Schloss Nymphenburg


also know as Nymphenburg Palace in english. again, another huge beautifully made up palace! very pretty decoratives both in and outside the buildings. the buildings are now used as museum/exhibition halls since they are no longer occupied. the garden is really big! or long i should say! just look at d photo!

Englischer Garten
also known as English Garden. so many people we met earlier on told us we MUST see d English Garden when we go to Munich. so we did. it's d 2nd biggest city park in Europe (after Richmond Park in London) covering 3.7km². it's really really nice to be walking in d park. it was all peaceful n quiet (least when we were there!), no sounds of traffic, just birds' chirping n sound of running waters... d busy city life just disappear into the tranquility of the huge garden. we didn't managed to have a picnic here (cos d grass was still wet fr d rain earlier) but we had coffee in d really nice cafe restaurant near d Chinesischer Turm.

it's a really posh place, very elegantly decorated with nice furnitures n beautiful statues. we didn't stay in d garden for too long as d sky was pretty cloudy but it was enough to see d beautiful garden...

and there's The Königsplatz, with The Glyptothek and The Staatliche Antikensammlungen on each side. beautiful n grand historic buildings.

well, how can i leave Munich without the infamous big mug of beer!permalink written by  wangyng on May 20, 2008 from Munich, Germany
from the travel blog: Hello Europe!!
tagged Germany, Beer and Munich

Send a Compliment

Munich_The Toy's Museum on Munich piazza.

Munich, Germany


I visited my friend who is in Munich 3 years ago. I also visited some cities of Europe . I like that traveling, so i am going to visit Europe next year again . I like Europe and Munich beer, even some German don't speak English or Chinese.:P

My first Europe trip blog is about The Toy's Museum on Munich pizza. Well, i'd never known there is a Toy's Museum before i've been there. As i know, most of museums are about art or histoy stories.

This museum is very small, the building looks like a lighthouse.If you dont read the sign you might miss it to visit.

The conservator is middleaged woman.she is very kind and she always has smiling on her face. When she saw me,she asked me if I was a student. I said no.....Its very entertaining, each time when i visited museums or some place where need to buy tickets, they always ask me if i am a student, even when i am in China! well, I really hope i am still a student , then i can save my money.... BUT I AM NOT!!.:p

....WHEN I TOOK THE PICTURES, IT MADE ME BACK TO MY CHILDHOOD.....
permalink written by  summer on September 5, 2008 from Munich, Germany
from the travel blog: 20 DAYS IN EUROPE
tagged Museum, Germany, Europe, Munich and Toy

Send a Compliment

Honitba s Weißwursty

Munich, Germany


Probudil jsem se v šest, dobalil si zbývající náležitosti a opustil naše zlatnické doupě směřujíc na autobusové nádraží Florenc. Nevyspalá Praha pomalu otvírala svoje rozespalé oči, když z výlezu metra vystoupala nervózní dvojice mých spolucestovatelů. "Na co se nás budou na letišti ptát?" ptal se nervózně Sidy, zatímco jsme se přesouvali k nástupišti číslo 21. "Áá, tak vás ještě nestihli vyhostit, ha ha," vtipkovala obligátně stewardka žlutých autobusů a já už se těšil až zvedneme kotvy a vyrazíme nach München. Poslední křížová výprava na horu Sión vedla totiž právě přes Město bílých klobás.

Cestování schengenským prostorem by zřejmě nebylo tak zábávné bez neustálých kontrol našich bavorských přátel. Neunikli jsme jim ani tentokrát a hned několik kilometrů za Rozvadovem už do našeho autobusu nastoupilo nekompromisní duo v civilu à la Simir & Tom. Drsný pohled německého pohraničníka na moji fotku z roku 2001 naznačoval, že s mým starým pasem si na této výpravě užiju ještě hodně legrace.

Před druhou hodinou odpolední jsme konečně dorazili do bavorské metropole a zpočátku jsem trochu litoval toho, že jsem byl příliš líný si zjistit, kde vlastně to hlavní autobusové nádraží vůbec leží, neboť kromě Allianz arény se rozprostírala kolem zastávek pouze průmyslová zástavba a obří parkoviště. Po krátké cestě jsme ale brzy našly stanici S-bahn, takže se žádné komplikace nakonec nekonaly. Ve vlaku jsem si při konverzaci se spolucestující maminkou-domorodkyní řekl, že tu budu mluvit jenom německy, protože příležitostí k využití goethova jazyka v Praze se mi příliš nedostává. A k mému překvapení to docela šlo.

Horko, které panovalo na Marienplatz bylo jen slabým odvarem toho toho, co nás mělo čekat hned druhý den; přesto jsme se celkem rychle usadili v chládku kašny u Frauenkirche a přemýšleli, co v Mnichově podniknout. Za rohem jsme pak objevili Jagd und Fischeraimuseum, takže otázka programu byla velice rychle vyřešena.

V muzeu jsme byli jediní návštěvníci a chládek uvnitř nabízel vítanou změnou oproti výhni, která panovala venku. Během expozice jsem si rozšířil znalosti o mezidruhové kopulaci lesní zvěře. Bylo to poučné.

Zbytek bloumání Mnichovem za zmínku moc nestojí. Když jsme ale relaxovali před šestou hodinou v parku poblíž národního divadla, vytrhl mě z letargie zvonící telefon. Na druhém konci se ozýval medový hlas naší telavivské hostitelky Hadíl, která se zajímala o číslo našeho letu. Byl čas vyrazit na letiště.

Letadlo odlétalo až před půlnocí, takže nás ani nemrzelo, že jsme nastoupili na "couravou" linku S-bahn a než jsme doputovali na letiště, stihli jsme projet všechny prdelní předměstí Mnichova. Letiště Franze Josefa Strausse mě docela překvapilo svojí rozlehlostí. Na terminál 1F jsme se tak trmáceli docela dlouho (zato jsme mohli obdivovat opravdu krásné, moderní budovy letiště).

V odbavovací hale nás čekalo nekonečné martyrium kontrol, které díkybohu nebyly tak důkladné jako kdybychom letěli s izraelským El Alem. Únavu z nekonečných front jsme pak spláchli vychlazeným Weißbier v téměř výhradně židovské společnosti na letištním baru a já jsem byl upřímně rád, že hebrejské konverzaci ostatních s barmanem celkem rozumím. Půlrok v ulpanu přinesl svoje ovoce.

Před půlnocí už jsme se konečně dostali do letadla a odlepili se od země. Ač znaven, usnout se mi nedařilo a tak jsem si krátil čas s Frankfurter Allgemeine Zeitung a sledováním klasického Kačera Donalda na palubní obrazovce. Někde zhruba nad Krétou se mi pak konečně podařilo alespoň na chvíli usnout.

permalink written by  Boner Tours on June 28, 2010 from Munich, Germany
from the travel blog: V Zemi zaslíbené
tagged Bavaria, Israel, Munich, Boner, Munchen, AirBerlin, Izrael, Bavorsko and Mnichov

Send a Compliment

Marokko

Munich, Germany


Alles was DU wissen solltest!

permalink written by  coco75 on October 13, 2010 from Munich, Germany
from the travel blog: Marokko
tagged Morocco and Munich

Send a Compliment

Viewing 1 - 4 of 4 Entries
first | previous | next | lastHeading South?

Online Spanish lessons with a live personal tutor FairTutor can hook you up with Online Spanish lessons with a live personal tutor. It's pretty sweet! Online Spanish lessons with a live personal tutor www.fairtutor.com
Navigate
Login

go
create a new account   

Blogabond v2.40.58.80 © 2023 Expat Software Consulting Services about : press : rss : privacy