Loading...
Start a new Travel Blog! Blogabond Home Maps People Photos My Stuff

IndiaJourney

a travel blog by ac


Trip to India, winter&spring 2012
view all 745 photos for this trip


Show Oldest First
Show Newest First

Eeaarthh!

Jaipur, India



http://www.youtube.com/watch?v=ZK9iHPVPffo


permalink written by  ac on February 16, 2012 from Jaipur, India
from the travel blog: IndiaJourney
Send a Compliment

Mírumilovní

Jaipur, India



Oni si nejdřív koupí zlatý kroužek do ucha a do nosu a na ruku a teprve potom dítěti boty, pokud na to ještě zbude. To pak není divu, že při drsnějších podmínkách dojde u těch bosých dětí i k nějakému úhynu. A to oni řeší zvýšenou a nekontrolovanou reprodukcí. Tím zvyšují počet svých obyvatel a současně o trochu víc než přímo úměrně počet svých problémů. A my (to jako my ze západu) jsme jim do toho přinesli různou techniku, která jejich životy dál ohrožuje, jako jsou vlaky, autobusy, auta a motorky, ale i spoustu dalších údajných vymožeností. Mobilní telefon už se prodral hned za zlaté kroužky před ty dětské boty. Nevypadá to, že to multikulturní prolínání je k nějakému velkému užitku.

Navíc není ani trochu jasné, že my jsme lepší a že jim pomáháme. Ta naše civilizace má dost neslavné výsledky v podobě nadnárodní byrokracie a třeba bezplatné zdravotní péče a práva na královský důchod, které každý nárokuje a nikdo nedokáže zaplatit, takže to nikdo nemá. A zrovna teď mám zprávy o tom, že v mé vlasti se zase jednou probudila partička salónních intelektuálů a sepsala výzvu, v níž podle principu permanentní revoluce opět poučuje demokraticky zvolenou vládu, jak má postupovat a jak hluboko se má klanět evropské administrativě. Mně osobně nebude vůbec vadit, když bude moje země ležet Bruselu v žaludku, ale byl bych nerad, kdybychom se tam dostali zadem.

Ale to jsem se nějak neudržel myšlenkami v Indii. Někdy se neudržím. Já myslím, že bychom se měli znát, ale neměli bychom se moc poučovat. To dost zpochybňuje smysl téhle mojí mise, takže se nad tím musím ještě trochu zamyslet a najít si nějaké dobré zdůvodnění, proč je správné, že jsem tady.

Oni jsou ale takoví velice mírní. Neviděl jsem, že by se tu někdo pral, oni křičí, to ano, v jednom kuse řvou, ale to není boj, to je normální komunikace. S Pákistánci se prý tedy umějí porvat, ale celkově na mě působí velmi mírumilovným dojmem. Už to náboženství je taková pestrobarevná loutková pohádka. Rozhodně v sobě na rozdíl od jiných učení nemá násilí.

I s těmi Angličany si tu nezávislost spíš pokojně vyvzdorovali. On tedy ten způsob, jakým Indie přišla k nezávislosti, vypovídá hodně o tom, jací jsou Angličani (já na ně nedám dopustit), ale ta indická pasivní resistence byla taky pozoruhodná. Jenom odmítali stravu, seděli a mumlali tu svou zázračnou posvátnou slabiku. Muselo to vyjít, kdo jen trochu studoval fyziku, ví, že základní jednotkou odporu je Óm.



permalink written by  ac on February 17, 2012 from Jaipur, India
from the travel blog: IndiaJourney
Send a Compliment

Co je to za zemi?

Jaipur, India


Tady se při různých příležitostech ptají na jméno otce. Do těch úředních formulářů se to vypisuje, jako je přihlášení k pobytu, žádost o místní mobilní telefonní číslo, prohlášení při vstupu do země a tak podobně. Jsou jiné země, kde se jméno otce stává přímo součástí jména dítěte, takže to zas není tak překvapivé.

Dalo se čekat, že se mě na jméno mého otce zeptají i ty děti ve škole. A jakmile jsem jim ho řekl, začaly padat další otázky: jméno matky, jména dětí a máš manželku? Při té poslední otázce se devítiletá holka strašně styděla a tak se jako točila ze strany na stranu - znáte to, má zůstat na dvanácti hodinách, ale osciluje mezi půl desátou a půl třetí a koulí při tom očima. Asi je to nějaká trochu nepatřičná otázka. A nakonec došlo na sourozence: když jsem jim prozradil, že jich mám sedm, velmi se divili. Hned jsem si uvědomil, jak jsem teprve nedávno vedl ty úvahy o nekontrolované reprodukci, která víc problémů nadělá než vyřeší, a teď jsem se tady sám takhle trapně odkopal. Napsal jsem jim jména všech svých sourozenců na tabuli, málem nestačila. Koukali na to, zkoušeli to vyslovit a nepřestávali se divit: osm dětí v rodině, co je to za zemi?



permalink written by  ac on February 18, 2012 from Jaipur, India
from the travel blog: IndiaJourney
Send a Compliment

Já a Emil

Jaipur, India


Po té jejich chilli stravě se nedá ztloustnout. Všechny ty jejich přísady jsou jenom metabolické akcelerátory. Před delší procházkou je třeba na to myslet, aby nebyl dramatický závěr.

Když Emil Zátopek dobíhal svoje slavné vítězné závody, všichni se divili, jakým běží antistylem, jak se šklebí a jak máchá rukama. Nikdo nevěděl... Ale my víme, Emile, my oba víme...

Oba víme, Emile,
jak to bývá nemilé,
věděla to i tvá Dana,
co za tebe byla vdaná.

I když ... možná netušila,
jaká tě to žene síla.
Jí nebylo nikdy špatně;
vrhla oštěp a šla k šatně.

permalink written by  ac on February 18, 2012 from Jaipur, India
from the travel blog: IndiaJourney
Send a Compliment

Taneční krok

Jaipur, India


Chaos ve škole pokračuje. V půlce hodiny někdo odněkud něco křikne a polovina žáků se zvedne, že jdou na lekci tance. To je v prvním patře, oni jim tam pustí na plný koule z přehrávače nějakou indickou taneční hudbu a učí je ty pohyby. Nechci to podceňovat, nemám k tanci vztah, ale já bych zavedl spíš tělocvik, ti kluci nechytí křídu, když jim ji hodím, a při hře na sporty neumějí předvést tenis, který dobře znají. Oni jsou tady pyšní na své tenisty, ovšem předvést je neumějí. Takže odejdou na lekci tance, já je připravuju na zítřejší test a musím to přerušit, aby byli připravení všichni stejně. A oni tam v prvním patře dělají něco rukama (tady se tančí dost rukama) a když se vyblbnou, jsou tak hodní, že se vrátí a můžeme pokračovat.

Taky mi jednou předvedli, co se naučili, a hned po mně chtěli, abych taky zatančil. Já tančím ještě asi o tři řády hůř než kreslím, to už jsme limitně někde pod nulou. Ale takový ten krok na tři doby, ať už se jmenuje jakkoliv, jsem jim předvedl a zapíval jsem jim k tomu Boleslav, Boleslav, překrásné město. A oni se mi začali točit jak prdlí a padali a zase vstávali a znova se točili a řvali Boleslav a já jsem se dojetím málem rozplakal. Nenatočil jsem to, což je velká škoda, to už se nebude opakovat. Načež jsem je vzal do pokračovacích a oni dělali jive s otočkou a to byla taková divočina! Podupali jsme nějaké sešity a krabičky s obědem a když se mi tam jeden málem zřítil do toho roštu z armatur, co zakrývá díru v podlaze, musel jsem vyhlásit konec. Nic se vlastně nestalo, já jsem u té díry čekal a chytil jsem ho, ale už to fakt bylo moc.

Musím ovšem uznat, že ta školní taneční průprava je na nich vidět. Všechny ženské při chůzi vrtí zadkem a nepotřebují k tomu jehlové podpatky jako Italky. Nejlíp vrtí hospodyně. Možná všechny hospodyně, ale ta moje je v tom nejlepší - teda myslím hospodyni pana domácího. Ta to snad ani nemá ze školy, ta to má od přirození, jí to nadělil sám Hospodyň.



permalink written by  ac on February 18, 2012 from Jaipur, India
from the travel blog: IndiaJourney
Send a Compliment

A nad celým indickým subkontinentem kupovitá oblačnost...

Jaipur, India


Já se pořád dívám jenom dolů, do čeho šlapu (což bych každému doporučoval), a kolem, co na mě jede (což bych teda rozhodně taky), a málem jsem zapomněl podívat se někdy i nahoru.


permalink written by  ac on February 18, 2012 from Jaipur, India
from the travel blog: IndiaJourney
Send a Compliment

Svatbyznys

Jaipur, India


Pronajímání pozemků na zahradní slavnosti, především tedy svatby, to je tu častým předmětem podnikání. Zvlášť tenhle měsíc to tu jede. I pan domácí mi potvrdil, že letošní únor je na svatby obzvlášť bohatý. Zeptal jsem se proč a zase jsem si naběhl.
"Astrologové letos určili, že únor je pro svatby vhodný."
"Ááá - astrologie, zase jedna pseudověda, co jenom tahá z lidí prachy..."
"Počkat, Pavel, jak to myslíš?"
Pozor! Tenký led! Pomalu couváme zpátky na bezpečný břeh a pokoušíme se přejít na nějakou nudnou a korektní konverzaci.
"Né - já jenom, že astrologie je často považována za vědu, ale tak úplně věda to není. A taky je to obor plný podvodníků."
"Tak to je pravda. Astrologie se musí umět. Je to umění."
"Jasně. Umění seskupit banální skutečnosti do nějakých zkonstruovaných souvislostí a vnutit je hlupákům jako významné."
A je to tady. Led se probořil. Proč jenom, proč? To je tak těžké mlčet?
"Co to říkáš, Pavel? Vědět, kdy mám uzavřít sňatek, je přece důležité!"
(To já vím, pane domácí, jenže na to se můžete zadarmo zeptat mě: nikdy.)
"Ano, to je pravda, ano. Asi jsem se unáhlil. Sňatek je vážná věc. A já mám nápad: nedáme si čaj? A dneska si ho výjimečně osladíme, pojďte, osladíme si ho. A uvařit ho může tady malý Manu, on tak dobře vaří čaj. Ty kluku, po-cem, ty děláš tak dobrej čaj..."


permalink written by  ac on February 18, 2012 from Jaipur, India
from the travel blog: IndiaJourney
Send a Compliment

Baterie

Jaipur, India


Na jedné ze zdejších rušných ulic je krámek, kde prodávají vodovodní baterie. To by bylo, řekl jsem si, když jsem je tam viděl. Mít takovou baterii v koupelně... Otočil bych tím kohoutkem vlevo a tekla by z toho teplá voda. A kdyby byla moc teplá, mohl bych si ji pravým kohoutkem trochu zostudit, ale to bych spíš nedělal. Já mám tedy ve své velké tašce schovanou takovou miniaturní varnou konvici, ve které asi za sedm minut uvedu do varu zhruba pintu vody, takže já si trochu teplé vody umím vyčarovat. Občas to udělám, ale tajně, aby to hospodyně nevěděla a neurazila se, že si sám vařím. Vařím si hlavně vodu na mytí, ale třeba onehdy jsem si udělal dvě kafe (jedna pinta - dvě kafe, to dá rozum). Na to mytí by ovšem určitě byla lepší ta baterie.

A hned se mi vnutila zajímavá otázka: proč se té věci vlastně říká baterie? Kde se ten název vzal? Napadlo mě odvodit to třeba z angličtiny, ale nevzpomněl jsem si, jak se tohle řekne anglicky. A pak mi to došlo: anglicky se to neřekne, v Anglii takovou věc nemají. Tam si levou ruku opaříte a pravou zmrazíte, vlažná se tam míchá až v umyvadle. Je to sice plýtvání vodou, ale té mají v Anglii dost. Takže vodovodní baterii nenajdete zřejmě ani v anglickém slovníku. Je to jako hledat hebrejský výraz pro pracovní sobotu nebo ve starořečtině slovo "odbory". Ale to mám na mysli opravdu jenom tu starou řečtinu, ve výkladovém slovníku moderní řečtiny jsou odborům nepochybně věnovány desítky stran, a to za mohutné finanční i morální podpory Evropské unie.

permalink written by  ac on February 19, 2012 from Jaipur, India
from the travel blog: IndiaJourney
Send a Compliment

Město duchů

Jaipur, India


Našel jsem jeden zastrčený síkhský chrám. Měli zavřeno a když mě viděli, tak pro mě otevřeli. Bylo tam sice liduprázdno a temno, ale stejně mě potěšili.

Naproti, přes hodně frekventovanou ulici, bylo za červenou zdí takové dost prapodivné území. Vypadalo to jako hřbitov, ale taky tam byly domy, ve kterých se bydlí. Takhle totiž vypadají muslimské hřbitovy. Když jsem si otevřel bránu a vcházel jsem tam, nějaká paní na mě volala, abych to nedělal, alespoň tak jsem jí porozuměl. Pak ukázala na kameru v mojí ruce a zase něco řekla. Připadalo mi to jako "jestli tam vlezeš s tímhle, tak to už jsi teprve synem smrti". Ale já už jsem z tolika důvodů synem smrti, že jeden další moji situaci nezmění.


Vlezl jsem tam. Po chvíli ke mě přiběhl nějaký člověk a dost důrazně se ptal, co tam dělám. Řekl jsem si, že nebudu taktizovat, a prostě jsem mu odpověděl, že tam chodím a fotím. "Tak to nemůžeš."
"Nemůžu tady fotit?"
Najednou se zarazil a po chvilce řekl.
"Dobře, můžeš udělat fotku."
Hned jsem od něj otočil a s poděkováním jsem se vypravil ještě hlouběji do toho území a fotil jsem. Působilo to dost ponuře.

On se ale vypravil rychle za mnou.
"Kam jdeš? Pojď zpátky!"
"Tak můžu udělat fotky nebo ne?"
"Můžeš vyfotit mě."
A skoro mě táhnul zpátky k bráně.

Nakonec jsme se zuli, vlezli jsme do jedné z těch hrobek a já jsem ho vyfotil u něčeho nazdobeného. U nazdobeného hrobu, samozřejmě. Pak přišel další duch a dost rozezleně se ptal toho mého spřáteleného, co má tohle všechno znamenat a proč mě dávno nezabil. Nebo tak nějak. On mu něco vysvětloval, ale to napětí bylo mezi nimi, já jsem byl kámoš, co nic neví. Když za mnou zavírali bránu, mávali mi a já jsem byl naživu.


permalink written by  ac on February 19, 2012 from Jaipur, India
from the travel blog: IndiaJourney
Send a Compliment

Principálovy principy

Jaipur, India


Ve škole teď začalo takové dost nudné období. Pořád se musí psát nějaké testy. Ty děti vůbec nerozumějí těm odpovědím, ale hlavně, že se je naučí a pak je tam správně napíšou. Pan principál to tak chce a já tu nejsem proto, abych reformoval školství. Mám vždycky ráno asi hodinu a půl na to, abych jim ten test zadal a nechal je ho napsat, pak asi půl hodiny na známkování (a v tu chvíli oni už píšou nějaký další test, třeba z hindi) a pak jim můžu zkusit vysvětlit, co bude v tom testu zítra ráno. Ale to se moc nedá, takže to skončí tím, že se našprtají správné odpovědi. Jak maturita u nás za bolševika. A já ty slabší, o kterých vím, že jim to nejde, nechávám opisovat, ale předtím je přesadím, aby seděli vedle nějakých dobrých, aby mi aspoň neopisovali úplné kraviny, a ono to vždycky nějak dopadne. Principál si pak nechá přinést výsledky a říká: "No vida, ty děti jsou den ode dne lepší!" A je spokojený. Disciplína a testy, to jsou základní principy, na kterých to podle něj musí stát. Disciplíny moc není, to se na ně vždycky musí zařvat s holí v ruce, aby byl alespoň na deset minut klid, testů je dost a výsledky jsou den ode dne lepší, zvlášť po tom, co jsem posadil Kiram vedle Seemy, takže teď už místo jedniček a dvojek dostává pravidelně sedmičky a osmičky. S dětmi se to musí umět.

Principál (zcela vpravo v kloboučku), jeho žena Shashi, jeho bratr (nevím, kde se na té fotce vzal) a malý Vedu mohou být šťastní.


permalink written by  ac on February 20, 2012 from Jaipur, India
from the travel blog: IndiaJourney
Send a Compliment

Viewing 71 - 80 of 127 Entries
first | previous | next | last

View as Map View as Satellite Imagery View as Map with Satellite Imagery Show/Hide Info Labels Zoom Out Zoom In Zoom Out Zoom In
find city:
trip feed
author feed
trip kml
author kml

   

Blogabond v2.40.58.80 © 2024 Expat Software Consulting Services about : press : rss : privacy