Loading...
Start a new Travel Blog! Blogabond Home Maps People Photos My Stuff

IndiaJourney

a travel blog by ac


Trip to India, winter&spring 2012
view all 745 photos for this trip


Show Oldest First
Show Newest First

Holi - festival barev

Jaipur, India


Oni prostě ze všeho nejraději něco slaví, cokoli. Tenhle týden bude divoký, bude Holi. To je barevný festival. Začalo to dneska ve škole. Lidi se navzájem barví, hlavně obličeje, ale nakonec to odnese úplně všechno. Kdo se nenechá nabarvit dobrovolně, po tom ty barvy házejí. Jsou to takové suché prášky, údajně neškodné, vyrobené z nějakých bylinek. Já mám už asi dva týdny zanícené oči z toho písku a z křídy a z jiného prachu a tohle mi tedy moc nepomohlo. Ale oni z toho mají takovou radost...



Zítra by měl být sloní pochod městem a pozítří barevná válka v ulicích, to už je údajně hodně ostrá záležitost. Uvidíme.


permalink written by  ac on March 6, 2012 from Jaipur, India
from the travel blog: IndiaJourney
Send a Compliment

Už nějakou dobu máme pochod

Jaipur, India


Řada mých historek z téhle cesty pojednává o tom, jak jsou všichni blbí a já jsem mistr světa, co je může učit. Tak teď mám trochu jinou.

Chtěl jsem se něco dozvědět o tom sloním pochodu. Oni tomu říkají Sloní festival a pan domácí mi řekl, že budou sloni pochodovat městem. Tak jsem si to pro sebe překřtil na Sloní pochod.

Běžně prý bývá s mnohadenním předstihem poutač v místních novinách a je jasné, jestli to bude a kdy to začne a kde. Ale letos se ty noviny, jež dělají, že jsou nezávislé, pohádaly s komunálními politiky, kteří požadovali víc prostoru pro svoje předvolební kampaně, jinak prý sníží příspěvek města na provoz těch novin. Postavily si hlavu (to jako ty noviny si postavily hlavu) a přestaly zveřejňovat různé městské inzeráty, že to prý nemají ve smlouvě a že se jim to nevyplatí. Takže z novin jsem se nic o Sloním festivalu nedočetl. Jenomže já jsem hlavička. Našel jsem si telefonní číslo na Jaipurské turistické centrum a zavolal jsem tam, abych o Sloním pochodu, jak já tomu říkám, něco vyzvěděl. Nechal jsem se popřepojovat až k člověku, co byl ochotný se mnou mluvit a nepřepojovat mě dál.

"Chci vědět něco o tom pochodu."
"Cokoliv, pane, ale buďte, prosím, přesnější."
"Bude letos pochod?"
"Nerozumím, pane, samozřejmě, že bude, už je."
"Aha, to jako teď? Já jsem myslel, že zítra."
"Zítra taky."
"Výborně! Kdy to začne?"
"Teď už vůbec nerozumím, pane, na co se to vlastně ptáte?"
"Na pochod slonů."
"Pořád nerozumím, nic takového tu nemáme. My máme Sloní festival, ale ten je jenom jeden den."
"Aha, tak jeden, takže zítra už nebude."
"Ale bude, právě zítra."

No, jsem debil. Nikdo tomu neříká pochod, jenom já, a pro pochod se používá stejné slovo, jako pro březen. Jestli si to turistické centrum hovory nahrává, budu nejpozději zítra v místním rádiu v pořadu Idiot na drátě.

Sloní festival začíná zítra ve čtyři hodiny v Polo Clubu na okraji Central Parku. Ale mohl jsem se to dozvědět i za cenu mnohem nižšího ponížení.



permalink written by  ac on March 6, 2012 from Jaipur, India
from the travel blog: IndiaJourney
Send a Compliment

Moje tanečnice

Jaipur, India


Tak jsem je konečně umístil naYoutube, ty moje holky. Ta v bílém vepředu uprostřed je Yashika, ta byla na podiu asi nejlepší. Po její levé ruce je v zeleném krásná holka, jejíž jméno si pořád nemůžu zapamatovat, a za ní je zelená Seema. Ta je při tanci ohrabanější než já, ale zhruba o jeden stupínek Richterovy škály, což je špatné, velmi špatné. Ale mám ji rád, rychle počítá, trošku žaluje, ale je to chytrá holka. Na druhé straně je v oranžovém vepředu Varsha, ta vypadá, jako by patřila spíš do školky, a za ní zase v oranžovém - no, co vám budu povídat - Pooja, moje favoritka. Není úžasná? Ty dvě holky v červeném neznám jménem, ta bílá vzadu je Neesha.

http://youtu.be/z4ej9f4yPaQ

Byly toho večera nejlepší, jasně nejlepší.

permalink written by  ac on March 7, 2012 from Jaipur, India
from the travel blog: IndiaJourney
Send a Compliment

Sloní festival

Jaipur, India


Ten inzerát s pozvánkou na Sloní festival nakonec vyšel na poslední chvíli v dnešních ranních novinách. Od tří hodin už se tam všichni usazovali a přitom bylo nejlepší jít na seřadiště, kam byl sice vstup zakázán, ošem dodržování zákazů, to je kázeň a ta je tady sprostým slovem. Takže na seřadišti jsem si na jednoho slona dokonce vylezl a spoustu dalších věcí jsem tam natočil. V průběhu přehlídky jsem se zdokonalil v pořizování videozáznamu vleže pod slonem. Zdokonalil jsem se dost, protože až do dneška jsem takovou věc nedělal. Policajti, co to tam regulovali a jinak spíš lidi vyháněli, mě v tom překvapivě podporovali a vždycky ukazovali tomu jezdci "bacha, máš v trávě kameramana, řiď opatrně".

Ten nejvíc nastrojený slon vyhrál cenu pro nejvíc nastrojeného slona v soutěži o nejvíc nastrojeného slona. Taky tam byl kůň, co tančil, i když to spíš vypadalo, jako by se splašil. Byly i nastrojené krávy a velbloudi, nastrojené tanečnice a spousta hudebníků nastrojených nástroji.

Pak byla sloní varianta festivalu barev. Kdo měl barevný prášek (prodávaji to tady všude na ulici), házel ho na slony plnými hrstmi.

Cestou domů už se smrákalo, v ulicích plály ohně a v nich symbolicky hořela Holika. To bylo tak. Chlapec jménem Prahlad (taky někdy Prahlada, ale pořád je to chlap) byl docela blázen do boha Vishnu a nenechal na něj dopustit. Modlil se k němu dvacet čtyři krát sedm hodin v týdnu a jeho otci to dost vadilo, protože jeho dlouhodobým cílem bylo, aby se všichni modlili k němu. Ten otec se jmenoval Hiranyakashipu, což mu samo o sobě nedávalo moc dobrou životní perspektivu, lidi by se takhle neměli jmenovat, možná islandské sopky. Takže měl ze života asi jenom vztek, tenhle tatík, a na konec si řekl, že než takového syna, tak radši žádného a začal spekulovat, jak by kluka zmarnil. Zkusil ho otrávit, hodil ho pod nohy slonům (hehe, to znám, to je v pohodě, nešlápnou) a zavřel ho do místnosti s hady. Nic. A pak si Hiranyakashipu vzpomněl, že má sestru, která předvádí takový kousek: zabalí se do své velmi zvláštní šály, vleze do ohně a nic se jí nestane. Řekl klukovi (on byl pořád ještě dítě), že dneska to číslo předvede s tetou Holikou. "Ona tě zabalí do té šály a vlezete si do ohně, to bude dobrý." Jenže s Holikou se domluvil jinak: "Nebude to ani trochu dobrý, ségra, nech toho paznechta shořet, to ho naučí." A ono ho to opravdu naučilo - ukázalo se, že Vishnu ho celou dobu chránil a udělal to i teď. Celé se to Holice nepovedlo a shořela ona, zatímco Prahlad to přežil a jenom se uvrdil, že věří v toho pravého. A od té doby lidi v předvečer posledního zimního úplňku rozdělají ohně, ať se v nich Holika upálí znova.

A to jsem ještě neřekl, že sám Hiranyakashipu byl nezranitelný a podle svého vlastního názoru i nesmrtelný, což mu zařídil sám Brahma, za to, že mu léta sloužil. Na boha Vishnu byl Hiranyakashipu naštvaný proto, že mu zabil bráchu. Ale neměl šanci - Vishnu nakonec přišel jako Narasimha - napůl člověk, napůl lev - a zabil i jeho. S takovým buďte vždycky radši zadobře. S bohem.


permalink written by  ac on March 7, 2012 from Jaipur, India
from the travel blog: IndiaJourney
Send a Compliment

Věrci a bezvěrci

Jaipur, India


Dostalo se mi několika reakcí na můj jednoznačně proklamovaný ateismus. Není to poprvé, co musím tohle vysvětlovat. Já nestavím ateismus nad víru, já ho nestavím nikam, prostě ho mám. Nejsem materialista (rovná se hromaditel materiálu, rovná se hrabivec, rovná se sobec). Ten popis materialismu, co je v závorce, je pomýlený, ale já tak jako tak materialista nejsem. Hmota je jen jedna z veličin tohoto světa a je velice relativní, což ví každý, kdo si před Vánocemi koupí tříkilového kapra a doma si ho pak ještě jednou převáží. Jako matematik jsem objektivní idealista a na rozdíl od jiných (kterých se tímto nechci dotknout) mám odvahu nevědět a smířit se s nevysvětlitelností.

Ze zásadní kybernetické disciplíny - teorie vyčíslitenosti a relativní vyčíslitelnosti - vím, že i to nejvědoucnější oraculum není schopné uspokojivě vysvětlit samo sebe. Tak proč budu mezi mě a věčnost strkat nějaké božské vědomí, které se, jestli je co k čemu, sotva bude zabývat mnou, když musí horko těžko a marně řešit problémy s podstatou své vlastní existence? A že je to jinak, že nevím nic o tom, co řeší Bůh, protože ho ve své malosti nemůžu chápat? No, tak to mi k ničemu není, když ho nechápu, zkonstruovat si něco, co pak nechápu, to je přece hodně velká zbytečnost. A že moje víra tu není kvůli mně a kvůli tomu, aby byla mně k něčemu dobrá? No tak to pozor, MOJE víra je tu právě kvůli tomu. Zkuste někdo říct o své víře něco jiného a nazvu vás pokrytci.

Takže ještě jednou všem věrcům: nejsem slabý a nevědomý, mám dost síly a vědomí na to, abych obstál i bez víry a bez spuštěné duchovní kotvy, protože vím, že každé kotevní lano se může ukázat jako krátké. (Metafory, metafory.) Ámen.


permalink written by  ac on March 8, 2012 from Jaipur, India
from the travel blog: IndiaJourney
Send a Compliment

Přepadení

Jaipur, India


Tak už se pomalu dostávám k tomu, že jsem tu zažil všechno. Smrtelnou dopravní nehodu jsem viděl, podrobnosti nejsou chutné, fotky samozřejmě nemám. A že mě v den jejich svátku barev přepadnou a okradou, s tím jsem měl počítat, ono se to úplně nabízí. K bezbrannému chodci přiběhne skupina výrostků s tvářemi ukrytými pod nánosy barev a začnou mu házet barevný prach do očí. On se nejdřív nechá, je to přece taková tradice, a pak, když mu to vážně vadí, protože už mu to sypou do kapes, kde má telefon a za krk a tahají ho za batoh, co má na zádech, pak už se po nich ožene a křikne na ně, ať toho nechají, a oni ještě zavolají něco tuze veselého, načež zmizí. Co to vlastně bylo za scénku? Loupežné přepadení nebo oslava Holi? No, bylo to obojí. Po pár minutách, když jsem to ze sebe smetl alespoň natolik, abych se nemusel bát otevřít oči, jsem jednu z kapes batohu našel otevřenou a ty brýle s přehrávačem a kamerou, ty už nemám. Ostatní věci, jako jsou třeba doklady a peníze, mi zůstaly. To jsem dopadl dost dobře.

Horší to bylo po návratu na základnu, kde se mě u večeře pan domácí zeptal, jaký byl sváteční den a co jsem užil v ulicích. Vzpomněl jsem si, že mě onehdy žádal, abych mu ty svoje špionážní brýle půjčil, až půjde ven, že by s nimi chtěl pořídit pár fotek. Takže bych mu asi měl říct, že už je nemám, a radši hned. Tak jsem mu to vyprávěl. To jsem si zase dal. Místní velitel policie je jeho kamarád, zavoláme mu, on to vyšetří. To určitě! Pak už jsem docela zvyšoval hlas, ať na to zapomenou, že už o tom nechci mluvit, jak by mi policie asi mohla vrátit, co mi ukradli? Pas mi nevzali, takže žádný protokol nepotřebuju... "Cože? Taky pas? Hajzlové!" "Ne, pas ne, říkám že pas mám." "Říkal jsi, že ti vzali pas." "Říkal jsem, že mi ho nevzali. A přesně takhle by to bylo s tou policií... Proto už nic nechci." "Tak ty už jsi mluvil s policií?"

A přitom den začal tak hezky... Stavil jsem se wineshopu pro plechovku australského Foster's a s tou jsem pak šel po ulici. Jeden strážník mě zdravil "Happy Holi!" A pak za mnou ještě volal: "Vidím, že pijete Pepsi, tak si to užijte!" No, vtipný byl a shovívavý...

Ale další strážník už mě vyloženě překvapil. Na jedné křižovatce jsem chtěl přejít ulici, zvolil jsem vyznačený přechod, ale to jenom tak ze zvyku, a čekal jsem na vhodný okamžik, kdy vběhnu mezi auta a motorky. Pak mě zespoda někdo chytil za nohu. Byla to taková babka, ležela na zemi, nebo se po té zemi tak nějak šourala po kolenou a chtěla nějaké moje peníze. Hned vedle stál policajt, který tam opřen o sloup čekal na konec pracovní doby. Teď k nám přišel a začal si s bábou něco vyprávět, křičeli při tom, jako by se hádali, ale to tady nic neznamená. Stařenka při tom rozhovoru vstala, oprášila si svou ošouranou suknici a zase si klekla. Skončilo to tak, že se otočil ke mně a řekl: "Deset rupií, pane, chtěla by deset rupií. Můžete jí dát deset rupií?" No, kdyby jel po přechodu v tu chvíli autobus, asi bych pod něj skočil. Tady dělají policajti žebrákům tlumočníky!

O kus dál si mě vyhlédla další žebračka a když u mě nepochodila, protože jsem radši zase honem přešel ulici, poslala za mnou mezi ta auta svoje asi osmileté dítě, které umělo pár slov anglicky a které u mě asi podle ní mělo větší šanci.

A pak už mě přepadli. Někteří z těch kluků, co mě obestoupili, muvili taky docela obstojně anglicky.

Cestou domů jsem přemýšlel. Na co oni tady tu angličtinu používají? K žebrání, k tlumočení žebrání, k navázání kontaktu s obětí přepadení... A kdo je tu angličtinu učí? Já. A ještě jsem na to pyšný, jaké konám dobro.

permalink written by  ac on March 8, 2012 from Jaipur, India
from the travel blog: IndiaJourney
Send a Compliment

Ganesh Temple

Jaipur, India


Shiva měl manželku jménem Gauri. Bohyni, samozřejmě. Takovou pěknou a čistotnou. Jednou si vlezla do lázně, když pan choť byl pryč, a protože i špína, co ze sebe smyje bohyně, je krásná, bylo jí líto to jen tak někam spláchnout. Tak z toho uplácala krásnou bílou bytost, kluka, kterému dala jméno Ganesh. A nedala mu jenom jméno, dala mu hned taky úkol. Měl stát před severní bránou a nikoho nevpustit, protože Gauri se chtěla ještě chvíli cachtat. Ganesh tam stál a první, komu zastoupil cestu byl Shiva, co se vracel domů a neměl opravdu náladu se s někým dohadovat. Navíc toho kluka neznal, připadalo mu, že když šel z domu, nikdo takový ani neexistoval, to on by přece věděl. Tak mu bez velkého dohadování usekl hlavu, nebude se někoho doprošovat, aby ho pustil do jeho vlastního domu. Ta řvala, když to viděla.

"Ty jseš fakt výbornej! To neumíš nic jinýho než sekat hlavy? Teď jsem si ho uhnětla a zrovna jsem si řikala, že až vylezu z vířivky, ještě si ho trochu pohnětu."
"Stál tady jak tvrdý y a nebyla s ním řeč, že mě má pustit dál. Musíš mi hlásit, že si hodláš uplácat kluka, nebo mu aspoň říct, kdo jsem já, nebudoval jsem si celou věčnost svoje společenský postavení proto, aby mě pak u mejch vlastních dveří zastavil nějakej nedohnětenej cucák. A teď jdi a udělej si novýho."
"Žádný takový, tvoření bytostí není žádná sériová výroba. Oživ mi tohohle. Najdi tu hlavu a sprav ho."
"Ale ta hlava je někde v háji, přece víš, jakej mám švih. Ale že jsi to ty, pošlu svý lidi pro nějakou jinou hlavu a tu mu přidělám. Podťe sem, vy dva, kde se válej vostatní? Projděte to kolem a najděte buď hlavu, co patří k tomuhle tělu, jo, k tomuhle, z čeho vona to dělá, to je fakt divnej matroš... Nebo mi přineste nějakou jinou hlavu, z čeho chcete, třeba ze zvířete. Co se bude dívat k severu, to připravte vo hlavu a přineste mi ji!"

A chudák Ganesh má od té doby sloní hlavu. Ale jinak udělal kariéru, je ochráncem a spasitelem, odstraňuje překážky, lidi si ho považují. V Jaipuru má chrám. Kdykoliv si někdo z Jaipuru a okolí pořídí nové vozidlo, auto, motorku, to je jedno, první cesta je k tomu chrámu. Tam poprosí Ganeshe, aby ho na cestách ochránil před nehodami, a na závěr celého rituálu namaluje na ten dopravní prostředek tím jejich bylinkovým bezolovnatým suříkem svastický háčkovaný křížek. Měl ho na své motorce namalovaný i ten motocyklista, kterého jsem viděl onehdy a kterému už Vishnu přiděluje nový život. I ten Ganesh má občas nějaký ten neplánovaný exitus.


permalink written by  ac on March 10, 2012 from Jaipur, India
from the travel blog: IndiaJourney
Send a Compliment

Není, není jim pomoci

Jaipur, India


Je celkem jedno, jak moc rád bych jim pomohl, ono to nejde. Obsadit nějakou zemi, zavést tam nějaký formální systém, který se historicky vyvinul a osvědčil jinde, ukázat jim všechny hračky, které jsme na své technologické úrovni vymysleli, a pak je jakoby šlechetně nechat, ať si vládnou a žijí po svém, to nebyla dobrá služba.

Teď tady sedí na hromadách vlastních odpadků a telefonují mobilními telefony ozdobenými korálky a barvotiskovými podobenkami jejich bohů.

Na veřejných záchodech mají cedule s podrobnými popisy hygienických postupů a ty cedule jsou pokryté nánosy mastného prachu, v němž žijí celé vesmíry bakterií a který nikdo neotřel už několik let.

Mají vlastní kosmický program, arzenál nukleárních zbraní a státní zaměstnance, kteří tráví kompletně celou pracovní dobu zametáním chodníku před úřadem proti větru.

Natáčejí desítky filmů měsíčně a značná jejich část je o tom, že dohodnutá svatba je nejlepší, protože láska se pak dostaví dodatečně. Ty filmy jsou pořízeny ve vysoké kvalitě, aby pak byly promítány v kině s roztrženým plátnem a posléze šířeny na DVD, které sám distributor vyrábí počítačovým vypalováním.

Na ulici úplně zbytečně zemře motocyklista, který projížděl kruhový objezd šílenou rychlostí v protisměru. Jeho mrtvola zastaví provoz a kolem toho místa se vytvoří chumel stovek vozidel, která jen stojí a troubí, většina ani neví, co stalo. Vpravdě epický skon. Možná bych jednou mohl taky zgrejznout takhle velkolepě...

Původně jsem se trochu obával, že nebudu mít žaludek na zdejší stravu. Nemám žaludek na zdejší poměry.


Pořád říkáme, že parlamentní demokracie má svoje chyby, ale, co naplat, je to to nejlepší zřízení, které jsme až doposud vymysleli. No, ještě aby to bylo jinak, když jsme tu parlamentní demokracii rozšířili jako virus po celém světě, včetně zemí, kde možná mohli vymyslet něco lepšího, ale my jsme jim ukázali naleštěnou bižuterii a řekli jsme jim, že ji můžou mít, jenom když si k tomu tu demokracii přiberou.


Chtěl jsem trochu pomoct a sám pro sebe poznat, v čem by tu asi mohl být problém. Po sedmi týdnech mám splněno. Za pár dní tu začne období zkoušek, u kterých je potřeba v podstatě jenom dozor nad studenty, navíc pravděpodobně s klackem v ruce, což opravdu není moc práce pro mě. Uvidím, jak to vydržím. Časem asi přijdu na to jak, ale hned potom budu muset vymyslet proč.

permalink written by  ac on March 10, 2012 from Jaipur, India
from the travel blog: IndiaJourney
Send a Compliment

Na procházce po městě

Jaipur, India


Kobra zbavená jedových zubů vypadá spíš žalostně než hrozivě:


Šest patronů indické státnosti. Ten úplně dolní patron bude asi Indiana Jones:


Mahatma Gandhi (to je ten s brýlemi na poněkud směšném nose, co nemá moc vlasů a tváří se trošku připitoměle) a já. Pořád nevíte?


A další taky na http://www.youtube.com/Indianeer


permalink written by  ac on March 15, 2012 from Jaipur, India
from the travel blog: IndiaJourney
Send a Compliment

Taj Mahal

Agra, India


Tak už mám ve sbírce i jeden novodobý div světa. Navštívil jsem kdysi i jeden z těch klasických divů, ten jediný, co se dochoval, a teď tahle mešita.

Je to tak, je to velká bílá mešita obklopená parkem. Pěkné. Prostředkem jde čára, osa souměrnosti, přesně severojižní, která je všude patrná, i v detailech uvnitř. Je tam taková mřížka, takový pečlivě vypracovaný mramorový filigrán (což je nesmysl, ale opravdu to vypadá, jako by to někdo spíš vytepal), a protože stojí přímo v hlavní ose celé stavby, táhne se prostředkem toho ornamentu taková nitkovitá čárka, která to dělí na východní a západní polovinu. Tomu říkám důslednost. Taky se tam důsledně kontroluje, aby to nikdo nefotil, takže si to musím pamatovat. Barevné obrazce se na mramor nemalovaly, vsazovaly se tam barevné kameny. Je to pracné, ale zase ty barvy vydrží. Všechno ručně, sedmnácté století. Stavěli to dvacet dva let, v době, kdy u nás byla třicetiletá válka.


Stavbu si objednal šách Jahan. Měl spoustu manželek a nějak se stalo, že jedné dával přednost, všude ji bral s sebou, sedávala vedle něj na trůnu, zatímco ostatní se krčily někde vzadu. Nakonec ji urodil - v šestatřiceti nepřežila čtrnáctý porod a jemu to bylo fakt líto, měl ji nejradši, už od jejích patnácti let, tak proč musela zrovna ona umřít? A nechal jí postavit tuhle hrobku, jaká se hned tak nevidí.

Není zrovna ta nejrušnější sezóna, ale lidí tam bylo šíleně. Byly tam postupně asi tři fronty, každá tak na jednu až dvě hodiny čekání. Tak jsem dal pár kaček jednomu mladíkovi s takovou zvláštní legitimací, na kterou nás všude nechali předbíhat, a prošli jsme to raz dva.


Ale nebyl to jednoduchý den. Najmout si auto s řidičem, které vás odveze tři sta kilometrů do jiného indického státu, tam se ubytovat v hotelu a trochu se projít po městě, odpoledne okouknout monumenty, večer si najít dobrou restauraci, poprvé po dvou měsících se osprchovat teplou vodou a pak jít spát - to zní úplně jako bezchybný plán. Takže jak to nakonec bylo: řidič bloudil. Nebyla to jeho vina, prostě to tu nezná, tak se ptal, na každém rohu se někoho ptal, kudy dál. A oni neřeknou, že nevědí, oni se zamyslí a pak mávnou rukou nějakým směrem. Nakonec i on (řidič) pochopil, že mu lžou, ale najít cestu jsme potřebovali, tak co se dalo dělat? To, co jsme hledali, byla státní turistická informační kancelář v takové mnohamilionové obci jménem Agra, která je hlavním městem státu Uttar Pradesh. Když jsme tu kancelář našli, bylo to jako ve snu - mluvili perfektně anglicky, včetně správného užívání minulého příčestí trpného, vztažných zájmen a souřadných spojek, nikdo po mně nechtěl žádné peníze, nacpali mi spoustu informačních letáků o tom, kam se dá jít, našli mi hotel. Od turistické kanceláře k hotelu to mělo být nějaké dva kilometry, což se nakonec ukázalo býti pravdou, ale můj nešťastný řidič to zase hledal víc než hodinu. Na otázku, kde je konkrétní hotel, dostával většinou odpověď, že nejspíš někde támhle, ale to je jedno, protože tady za rohem je jiný hotel a ten je úplně super a nejlepší bude toho cizince (to jako mě) šoupnout do tohohle hotelu a vzít si z toho provizi. V hotelu mi nabídli pokoj s výhledem na Taj, za ten výhled je příplatek. Šel jsem se na to podívat a Taj se při pohledu z okna krčil za řadou hnusných, špinavých a neomítnutých domů. Tak jsem řekl, že za tohle fakt nechci připlácet a že ten pokoj se mi jinak líbí. Snížili původní cenu na polovinu a bylo to dohodnuté.

Při procházce městem jsem se na jedné křižovatce ocitl v oblíčení šlapacích riksha-vozíků. Standardní chaos. Vjíždějí do křižovatky bez jakéhokoliv plánu, jak tu křižovatku opustit. Je tam chumel, tak se k němu přidají a náhodně se přesunují tam, kde je zrovna místo. V molekulární fyzice se tomu říká Brownův pohyb. A protože necouvají, to tihle ani nemůžou, museli by slézt a odtlačit to dozadu, nemá to často řešení. A tentokrát bylo uprostřed chumlu asi patnáct lidí, byl jsem jedním z nich, a ti nemohli ven. A v druhé vlně auta a motorky. A troubilo se, to dá rozum. Vedle mě byl takový strašně starý indický pán, navíc hrozně krátký, končil někde nad mým pasem. Ten se to tam pokoušel docela rozumně dirigovat, ukazoval, ať tenhle odjede kousek sem a tenhle zase tam, aby tamten mohl odjet tudy, ale vždycky, když někde zjednal místo, nacpal se tam zvenku někdo nový. Malé děti, jinak se to nedá říct, jsou to malé děti. A za zády má sedátko s turistkou, která mu říká: "Nejezdi tam, nevyjedeš!" Jenže co ona ví o tom, jak se v Indii jezdí? Chvilku jsem to tam s tím miniaturním dědou zkoušel organizovat, ale co zmůžete proti všehomíru s malým Indíkem? Nakonec jsem přes ty vozíky přelezl.

Hned vedle hotelu dělají čínská jídla, třeba i polívky, to mi tu hodně chybí, takže na večeři jsem šel tam. Chtěl jsem k tomu sklenici vody. Číšník šel k baru, nalil vodu, ale přehnal to, skoro přelil, takhle by to nedonesl. Tak z té sklenice sám trochu upil. A musel vidět, že se dívám. To už se tu rovnou můžu s každým líbat.

A když mi potom v jednom obchodě měli vrátit jednu rupii, ale neměli ji, tak mi místo ní chtěli dát svíčku, která ovšem stála tři rupie, pročež mi nakonec nabídli jinou svíčku, použitou, napůl vyhořelou, poprvé mě napadlo, že tihle Indové, aniž to vědí, dělají neuvěřitelné věci, které se v češtině rýmují, a mně už nezbývá nic jiného než to zapsat.

permalink written by  ac on March 24, 2012 from Agra, India
from the travel blog: IndiaJourney
Send a Compliment

Viewing 111 - 120 of 127 Entries
first | previous | next | last

View as Map View as Satellite Imagery View as Map with Satellite Imagery Show/Hide Info Labels Zoom Out Zoom In Zoom Out Zoom In
find city:
trip feed
author feed
trip kml
author kml

   

Blogabond v2.40.58.80 © 2024 Expat Software Consulting Services about : press : rss : privacy